نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

چکیده

کشف رنگ ستارگان
به نظر می­ رسد که رنگ ستارگان فاقد هر گونه مفهومی است اما باید دانست که این رنگ ­ها بسیار پرمعنی می­ باشند. رنگ­ ها، درجه حرارت سطح ستارگان و بعضاً وضعیت اتمسفر آن­ها را نشان می­ دهند. حرارت سطح ستارگان، تلویحاً اشارتی در رابطه با شرایط و وضعیت اعماق ستارگان دارد و رنگ اندازه ­گیری فواصل آن­ها به ما کمک می ­کند. رنگ همچنین می­ تواند موقعیت یک ستاره در بین گروهش را نیز آشکار کند. متأسفانه چشم انسان به ندرت قادر به دیدن این سایه­ های مبهم می­ باشد. گرچه از عهد باستان پنج ستاره نارنجی و زرد شناخته شده بود اما با کشف این که اغلب ستارگان روشن که با چشم غیر مسلح دیده می ­شوند آبی کم رنگ هستند آنقدر به درازا کشید تا آن که فن عکسبرداری، در دهه 1890 میلادی در ستاره­ شناسی، عکسبرداری جای مشاهده مستقیم را اشغال کرده است. تا آن زمان چشم انسان تنها راه تخمین میزان درخشندگی ستارگان بود و این تخمین توسط رصدکنندگان تجربی انجام می­ شد، که نتایج را در مقیاس قدر بیا می­ کردند.
«هر قدر» یک ضریب تغییر روشنایی به اندازه 512/2 را نشان می­ داد. اما هنگامی که اولین منجمان عکاسی «قدر چشمی» یک ستاره را با «قدر» اندازه­ گیری شده توسط عکس مقایسه کردند، با کمال شگفتی دریافتند که بعضی ستارگان در عکس روشن تر دیده می­ شوند تا بوسیله چشم این کشف به طور شگفت­ انگیزی بر ستارگانی که مبهم به نظر می­ رسیدند تأثیر گذاشت. جواب این معما به حساسیت رنگ امولسیون تصاویر برمی­گشت. صفحه ­های عکاسی اولیه، به نور آبی و طول موج ­های نامرئی ماوراء بنفش جواب می­ دادند، در حالی که چشم نسبت به طیف سبز- زرد بهتر عمل می ­کند. چیزی که عکاسان می­ خواستند نشان دهند این بود که تعداد غیرمنتظره ­ای از ستارگان که بیشتر آنها آبی رنگ بودند، به طور واضح روی صفحات عکاسی ثبت نشدند و حتی شگفت­ انگیزتر اینکه، بعضی از ستارگان آبی حتی از ستارگانی که با چشم غیرمسلح قابل رویت بودند واضح ­تر به نظر می­ رسیدند، (یعنی ستارگانی که صور فلکی را تشکیل می­ دهند).
بعد قرن ­ها مشاهده آسمان  به کمک چشمان غیرمسلح، تا به حال کسی ستارگان را جز به رنگ­ های سفید، زرد و قرمز مایل به نارنجی ندیده بود. بعضی ستارگان آبی به وسیله رصد با تلسکوپ­ ها شناخته شدند اما این ستارگان همیشه اعضای جفت­ های رنگی ستارگان دوتایی هستند که بسیار مهم کمیاب می­ باشند. اکنون با ورود تکنولوژی نوین، پنجره جدیدی به جهان هستی گشوده شده، که امکان مشاهده دقیق ستارگان را به وضوح عملی ساخته است.
روش جدیدی که عکاسی آن را میسر ساخت، ما را سریعاً به ایده­ های جدیدی در رابطه با ستارگان و کهکشان­ ها رهنمون ساخته و به علم نورسنجی ستاره شناختی تولد جدیدی بخشید، اندازه­ گیری کیفیت و کمیت نور ستارگان حاصله از ثبت آن­ها که با تصاویر مشاهده شده، کاملاً متضاد می­ باشند.

عنوان مقاله [English]

The Milky Way and the Color of Stars

نویسنده [English]

  • Seyyed Vahid Taghavi (Translator)

چکیده [English]

At first look it seems that the color of starts is of no consequence, but these colors are indeed very meaningful. They show the temperature of the surface of stars and sometimes the state of their atmosphere as well. The temperature of the surface of stars contain implications about conditions of their depths, and can help us measure related distances. The color can also reveal the position of a star in its group.
Modern technology has opened a new window to the universe, and has made precise observation of stars possible.
The new method provided by photography has led us to new ideas about stars and galaxies and has given a new life to the science of star photometry. There are serious contradictions between the measurements of quality and quantity of stars’ light based on records and what can be seen in images.