نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

دانشیار دانشگاه صنعتی مالک اشتر

چکیده

دانش تهیه نقشه (مهندسی نقشه ­برداری، دورسنجی و علوم جغرافیایی) بیش از هر علمی از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی بهره ­مند شده است. تحولات چشمگیر و پیشرفت­ هایی که در سال­ های اخیر در علوم زمین به وجود آمده متأثر از نیاز جدی دستیابی سریع و دقیق به شناخت هر چه بهتر سرزمین و توان  و امکانات کشور در عرصه­ های دفاع و سازندگی می­ باشد.
خداوند متعال را شکر می­ گذاریم که با استعانت و الطاف پروردگار و همت و یاری علاقه­ مندان و تلاش گردانندگان سپهر، شش دوره (بیست و چهار شماره 1 تا 24) در زمینه مهندسی نقشه ­برداری، دورسنجی و علوم جغرافیایی منتشر گردیده است. بی­ تردید انتشار نشریه ­ای علمی و فنی در راستای اهداف مقدس انقلاب شکوهمند اسلامی و راهنمایی استادان و محققان تلاشگر و دلسوز و با ایمان را می­ طلبد.
 جا دارد از کلیه اندیشمندان و محققانی که طی بیست و چهار شماره با ارائه مقالات تحقیقی، ترجمه آثار علمی و فنی، گزارشات فنی و راهنمایی خود، در باروری نشریه سهیم بوده­ اند، کمال تشکر و قدردانی تقدیم نماید.
طی فعالیت شش دوره نشریه، تعداد چهارصد و هفتاد و سه مقاله از سوی استادان و دانش پژوهان محترم به دفتر نشریه  وارد و در هیأت تحریریه مورد بررسی قرار گرفته است و از این مجموعه تعداد 258 مقاله (تحقیقی، تألیفی، ترجمه و گزارش فنی) در بیست و چهار شماره نشریه به چاپ رسیده است که در راستای خط مشی نشریه تعداد یکصد و سی و دو مقاله در زمنیه مهندسی نقشه ­برداری (ژئودزی، نقشه­ برداری زمینی، عکسبرداری هوایی، فتوگرامتری، هیدروگرافی، کارتوگرافی و GIS)، تعداد نود و یک مقاله در زمینه علوم جغرافیائی (جغرافیایی طبیعی، جغرافیای انسانی و اقتصادی و مطالعات شهری) و تعداد سی و پنج مقاله در زمینه دورسنجی و کاربرد تصاویر ماهواره ­ای تقدیم علاقمندان گردیده است و براین اساس پنجاه و یک درصد مقالات (51%) در زمینه مهندسی نقشه­ برداری، سی و پنج درصد (35%) در علوم جغرافیایی و چهارده درصد (14%) مقالات چاپ شده درباره دورسنجی می­ باشد.
امیدواریم با یاری خدای قادر متعال و یاری و کمک استادان، پژوهشگران و تلاش هیأت محترم تحریریه و هنرمندان عزیز بخش­ های انتشارات، حروفچینی، صفحه ­آرایی، چاپ صحافی و توزیع نشریات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، همچنان از یاری شما علاقه­ مندان گرامی بهره­ مند بوده و در اعتلای دانش مهندسی نقشه­ برداری و علوم جغرافیایی کشور هر بار آثار پربارتر و با کیفیت برتری منتشر سازیم.
اینک به منظور هموار ساختن کار مطالعه و تحقیق خوانندگان محترم، نمایه­ ای موضوعی از مقالات منتشره سپهر، برحسب موضوعات ده­ گانه (کلیات، جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی و اقتصادی، مطالعات شهری و روستایی، کارتوگرافی، نقشه­ برداری زمینی و ژئودزی، عکسبرداری هوایی و فتوگرامتری، دورسنجی و اطلاعات ماهواره­ ای، سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS و زمین در فضا) به معرفی عنوان مقالات، نویسنده یا مترجم،  شماره و صفحه نشریه پرداخته تا ضمن کمک به محقق در امر دست یابی به مقاله مورد نظر، فهرستی از مقالات منتشره را به نمایش گذارد.

عنوان مقاله [English]

The "Sepehr" Thematic Index

نویسنده [English]

  • Mahdi Modiri

Associate Professor of Urban planning, Malek-Ashtar University of Technolog

چکیده [English]

Here, in order to facilitate the reader’s study of the journal, a thematic index of papers published in this journal has been prepared and provided here according to ten subjects (general, natural geography, human and economic geography, urban and rural studies, cartography, terrestrial surveying and geodesy, aerial photography and photogrammetry, remote sensing and satellite information, geographic information systems (GIS) and Earth in space), and the title, author or translator, issue and page of each paper have been introduced in order to ease researchers’ access to papers relevant to their interests.